5 powodów, dla których upadek Cesarstwa Rzymskiego nie miał nic wspólnego z chrześcijaństwem
Cesarstwo Zachodniorzymskie (Imperium Rzymskie) było największym imperium swoich czasów. W rzeczywistości jest to najpotężniejsze i najbardziej udane państwo czasów starożytnych. Jest ono również znane jako pierwsze Imperium Rzymskie.
Istnieją dwie główne przyczyny, które sprawiły, że to imperium rozpadło się. Omówmy je po kolei.
1. Zostało najechane przez plemiona germańskie.
W roku 376 n.e. germańskie plemię zwane Wandalami przybyło do Afryki Północnej i zaczęło plądrować kraj. Zniszczyli kilka miast, a także byli odpowiedzialni za zniszczenie dużej liczby zabytków. Armia wysłana przez cesarza Walentyniana III została przez nich pokonana.
2. Bunt przeciwko cesarzowi.
Kolejnym powodem upadku Cesarstwa Rzymskiego był bunt. Cesarz Walentynian III nie miał dziedzica, więc postanowił uczynić swoim bratankiem Gracjanem nowego cesarza. Gdy został on cesarzem, przyjął tytuł chrześcijanina.
Było jednak wielu ludzi, którzy nie pochwalali tej decyzji. W związku z tym wszczęli przeciwko niemu bunt. Gdy nie mógł wygrać z nimi wojny, postanowił poddać się buntownikom. Później popełnił samobójstwo.
Następnym cesarzem był Teodozjusz II. Starał się on odbudować imperium i uczynił chrześcijaństwo oficjalną religią imperium.
Wnioski:
Upadek Cesarstwa Rzymskiego nie miał nic wspólnego z chrześcijaństwem. Imperium to zostało zniszczone przez plemiona germańskie i bunt przeciwko cesarzowi.